Jõhvi

Jõhvi Kontserdimajas

17. oktoobril kell 10:00

Programm

09:30 – HOMMIKUKOHV JA KOGUNEMINE


10:00 – Avasõnad, Urmas Vaino


10:15 – Eesti Peaminister Kaja Kallas


10:20 – Riigikogus esindatud erakondade arutelu: “ Ida-Virumaa olevik ja tulevik“


11:20 – Erik Gamzejev (Põhjaranniku peatoimetaja) Suure statistika taga olevad inimesed, tunded, teod, trendid ja lõputu emotsionaalne vastandumine Eesti vs Ida-Virumaa


11:40 – Edward Lucas (Briti ajakirjanik) - Venemaa mõjust oma naabritele ja sellega pidevalt kaasnevast pingest.  


12:00 – LÕUNA


Ida-Virumaa kui võimalus – erinevad vaated

13:00 – Kristjan Piilmann (investor, Viru Keemia Grupi nõukogu liige) - “Miks (mitte) investeerida Ida-Virusse?”


13:30 – Katri Raik, Narva linnapea


14:00 – Karin Künnapas, "kood/Jõhvi - miks, kuidas ja kellele?"


14:30 – Paavo Truu (Coop Panga finantsjuht) - Ida-Virumaa pankuri pilgu läbi


15:15 – KOHVIPAUS


15:30 – Kersti Kaljulaid ( Eesti Vabariigi president aastatel 2016-2021) - Mida ma õppisin Narvas elades.


16:00 – Rainer Saks (Julgeoleku ekspert ja ajaloolane) „Ida-Virumaa - julgeolekuoht- ja garantii“ 


16:30 – Yana Toom (Euroopa Parlamendi liige) ja Märt Meos (SA Vaba Lava teatrijuht) –„Kuidas paistab Ida-Virumaa Brüsselisse ja Tallinnasse?“


17:15 – Lõpusõnad

Päevajuht

Urmas Vaino

Esinejad 

Kaja Kallas

Eesti Peaminister

Erik Gamzejev

Põhjaranniku peatoimetaja

Katri Raik

Narva linnapea

Kristjan Piilmann

Investor, Viru Keemia Grupi nõukogu liige

Yana Toom

Euroopa Parlamendi liige

Märt Meos

SA Vaba Lava teatrijuht

Karin Künnapas

Kood/ Jõhvi programmeerimiskooli juht

Rainer Saks

Julgeoleku ekspert ja ajaloolane

Edward Lucas

Briti ajakirjanik

Kersti Kaljulaid

Eesti Vabariigi president aastatel 2016-2021

Paavo Truu

Coop Panga finantsjuht

Konverents „Ida-Virumaa – võimalus, mida kardetakse“ avab ilustamata piirkonna oleviku ja tuleviku.

Ida-Virumaa on Eesti üks maagilisemaid piirkondi, mida püütakse kogu aeg uuesti avastada, mõista ja aidata, kuid tihti jääb innukus vaid sõnadesse ja kirglik algatus raugeb juba eos. Ometi elab piirkonnas üle 140 000 inimese, kelle jaoks Ida-Virumaa on kodu, töökoht ja turvatsoon. Nad ei taha olla erinevate initsiatiivide katsepolügoon, vaid osa Eestist. Usutavasti soovib seda vähemalt suurem osa Ida-Virumaa inimestest.


2012. aastal töötas Eesti Päevalehes vahetusajakirjanik, sakslane Robert Kalimullin, kes muu hulgas käis ka Narvas reportaaži kirjutamas. 

Toimetusse tagasi jõudes ta rääkis, et polevat varem kogenud, et ühe riigi sees on veel üks riik. Narva tähendas talle välismaad, kuhu sai viisavabalt reisida. Robert kirjutas: „Tallinnast Narvasse sõitmiseks ei ole vaja viisat. Ekspressbussi itta ei peata piiripunkt, Narvasse jõuab ühe jutiga. Sellest hoolimata tundub kolmetunnine sõit nagu reis välismaale. Keskaegse vanalinnaga Tallinnast sõidan Nõukogude ajal nullist üles ehitatud Narvasse. Eestikeelsest keskkonnast venekeelsesse. Läänemere maalt Ida-Euroopasse.”

2018. aastal töötas president Kersti Kaljulaid paar nädalat Narvas ja Ida-Virumaal, mida kirjeldas elavalt Põhjaranniku tegevtoimetaja Erik Kalda:

„Kindlasti on selles ka jupike PR-i, aga ka soovi tõmmata Ida-Virumaale rohkem positiivset tähelepanu. Tundub, et Ida-Virumaa on saanud tänu sellele rohkem üleriigilist tähelepanu. Võiks öelda isegi, et presidendist on saanud maakonna müügiesindaja nr 1, sest paljud siinse piirkonna poliitikud ja avaliku elu tegelased, sealhulgas piirkonnast valitud riigikogu liikmed, pole olnud kahjuks suutelised Ida-Virumaad positiivses mõttes turundama.“ 

Mis seis on Ida-Virumaal täna ning pärast Ukraina sõda, mil kõik on veelgi selgemalt teadvustanud, millisel tsivilisatsioonide piiril Ida-Virumaa asub ja elab?

Konverents „Ida-Virumaa – võimalus, mida kardetakse“ ei taha ilustada ega uppuda unistustesse, plaan on rääkida piirkonnast sõnadega, mis on ausad ja otsekohesed. Ida-Virumaast rääkides vaatavad peeglisse poliitikud, ettevõtjad, julgeolekuspetsialistid, kohalikud poliitikud ja kodanikuühiskonna edendajad. Igaüks räägib nii nagu tunneb ja kirjeldab seda, mida näeb. Kindlasti vaadatakse ka tulevikku, aga seda saab teha vaid siis, kui kaks jalga on kindlalt maas ja pea külm. Emotsioonidega pole Ida-Virumaal midagi teha.


Kohtumiseni 17. oktoobril Jõhvi kontserdimajas!

Toetajad

Kontakt

Ade Piht

Projektijuht

Lea Seema

Partnerlusjuht